Widal.plSpołeczeństwoBędą przedłużone wakacje? ZNP odpowiada na plan Ministerstwa Edukacji

Będą przedłużone wakacje? ZNP odpowiada na plan Ministerstwa Edukacji

Będą przedłużone wakacje? Koniec wakacji zbliża się wielkimi krokami. Czy powrót dzieci do szkoły jest już przesądzony? Okazuje się, że nie jest to takie oczywiste.

Związek Nauczycielstwa Polskiego skomentowało przygotowania Ministerstwa Edukacji Narodowej odnośnie rozpoczęcia roku szkolnego. Szef ZNP, Sławomir Broniarz nie przebierał w słowach na koncepcji resortu.

Będą przedłużone wakacje?

Będą przedłużone wakacje. Wiele osób ciągle się nad tym zastanawia. Na wtorkowej konferencji prasowej szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz przekonywał, że decyzja dotycząca powrotu dzieci do szkół powinna należeć do dyrektorów szkół.

ZNP uznaje, że skoro Minister Edukacji Narodowej scedował cały proces podejmowania decyzji na poziom dyrektora szkoły, to decyzję o organizacji roku szkolnego w sposób tradycyjny powinien podejmować dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym

Jak twierdzi Broniarz to właśnie dyrektor szkoły i organ prowadzący powinien być decyzyjny w kwestii rozpoczęcia roku szkolnego. Rodzice i nauczyciele także mają swoje zdanie odnośnie tej kwestii. Wśród nauczycieli i rodziców także jest wiele opinii. Niektórzy twierdzą, że powrót dzieci do szkoły powinien być nieco opóźniony.

Było wiele propozycji, łącznie z możliwością wydłużenia wakacji

Co nas więc czeka?

Szef ZNP wypunktował chaos, jakiego możemy się spodziewać 1 września:

Dziś cały ciężar decyzyjny jest przeniesiony na szkoły, więc będziemy mieli 26 tysięcy różnych rozwiązań. Wielu nauczycieli pracuje w kilku szkołach, w każdej będą mieli inne wytyczne. To potęguje chaos. (…) Nie byłoby tej sytuacji, gdyby minister edukacji narodowej czas od marca do czerwca wykorzystał na to, żeby konsultować to z nauczycielami, rodzicami, dyrektorami, samorządami. Nie chciał z ZNP – nie musiał, ale powinien z tymi, którzy będą realizatorami tego przedsięwzięcia.

Potrzebne dodatkowe pieniądze

Szef ZNP zwrócił także uwagę, że szkoły będą potrzebowały w związku z pandemią dodatkowych pieniędzy na zapobieżenie rozprzestrzenianiu się koronawirusa:

Domagamy się także zwiększenia nakładów na finansowanie szkół i zadań edukacyjnych, szczególnie w okresie pandemii. Wychodzimy bowiem z założenia, że nie można tego przerzucać na dyrektorów i organy samorządowe, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że to jest istota przyczyny, dla której minister edukacji taką decyzję podjął – kontynuował szef ZNP. – Nie ulega bowiem wątpliwości, że wraz z kompetencjami na dyrektorze spoczywa także odpowiedź na pytanie – skąd wezmę środki na realizację decyzji, które podejmę?

Zdaniem szefa ZNP konieczność pozyskania opinii Sanepidu przez szkołę w celu przejścia z trybu zdalnego do tradycyjnego także wydłuża i komplikuje to rozpoczęcie:

Chcemy także, aby wprowadzony został zapis uprawniający dyrektora szkoły do podjęcia decyzji o nauczaniu hybrydowym bez uzyskania pozytywnej opinii sanepidu. To jest rzecz niezbędna, abyśmy nie doprowadzili do całkowitego uwiądu tej instytucji, biorąc pod uwagę to, że sanepid już dziś ma duże problemy.

MEN wyśmiewa się z ZNP

Minister Dariusz Piontkowski nie omieszkał odpowiedzieć Sławomirowi Broniarzowi. W ostrych słowach skomentował obawy ZNP:

Słuchając postulatów kierownictwa ZNP mam rozdwojenie jaźni, mówią z jednej strony że dyrektorzy szkół nie są przygotowani do tego, by podejmować decyzje o ograniczeniu kształcenia stacjonarnego, a za chwilę ci sami mówią, że dyrektor powinien podejmować te decyzje samodzielnie. (…) Ja nie wiem, jaki postulat zgłasza Broniarz, Broniarz sobie zaprzecza, my uznajemy, że dyrektor szkoły nie jest epidemiologiem, nie jest specjalistą od zachowań w okresie epidemii i decyzje trzeba przekazać fachowcom.

Zobacz także na Widal.pl

Zmarł najstarszy człowiek świata. Ile miał lat?

Zmarł najstarszy człowiek świata. Taka informacja pojawiła się jakiś czas temu w mediach. Informację o śmierci mężczyzny potwierdziła rodzina.

Martyna Wojciechowska i Przemysław Kossakowski zaręczeni! Kiedy do tego doszło?

Martyna Wojciechowska i Przemysław Kossakowski potwierdzili zaręczyny. Już od dawna plotkowało się o zaręczynach najpopularniejszej polskiej pary podróżniczej.

Kinga Rusin odeszła z programu. Wzruszające pożegnanie. Co dalej z dziennikarką?

Kinga Rusin odeszła z Dzień dobry TVN. Prezenterka ogłosiła tą decyzje w swoich mediach społecznościowych. Już nie zobaczymy dziennikarki o poranku.