Widal.plSpołeczeństwoArabia Saudyjska znosi chłostę! Groziła m.in. za związki pozamałżeńskie

Arabia Saudyjska znosi chłostę! Groziła m.in. za związki pozamałżeńskie

Arabia Saudyjska znosi chłostę! Najczęściej komentowana i krytykowana przez świat kara nie będzie już stosowana w tym kraju.

Decyzję o zniesieniu kary chłosty podała agencja AFP, powołując się na decyzję Sądu Najwyższego Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska znosi chłostę

Jak czytamy w dokumencie, zniesienie kary chłosty ma na celu przestrzeganie międzynarodowych standardów praw człowieka. Według nich zakazane jest stosowanie brutalnych kar cielesnych. A do takich należy kara chłosty.

Chłosta to pewien rodzaj tortury polegającej na uderzeniach osoby karanej (torturowanej) w plecy biczem lub innego narzędzia nadającego się do tej czynności. Chłosta głównie wykonywana jest przez specjalnie wyszkolonego do tego kata. W historii jednak zdarzały się sytuacje, że chłostę wykonywał tłum, by wyrzucić z siebie gniew w stosunku do osoby oskarżonej i poddanej tej karze.

Za co kara chłosty?

Kara chłosty w skrajnie konserwatywnym kraju, jakim jest Arabia Saudyjska stosowana była za różnego rodzaju łamanie prawa. Chłoście mogli zostać poddawani zabójcy, ludzie naruszający porządek publiczny czy nawet kochankowie pozostający w relacji pozamałżeńskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Dantejskie sceny na granicach, protesty mieszkańców przybierają na sile

Chłosta zostaje zatem zniesiona w Arabii Saudyjskiej już w kwietniu. Dokładnej daty jednak nie podano, ale najpewniej będzie to w przyszłym tygodniu.

Alternatywą do kary chłosty w Arabii Saudyjskiej będzie teraz kara pozbawienia wolności, kara grzywny lub praca na cele społeczne. Ma to przybliżyć kraj do cywilizowanych krajów przestrzegających międzynarodowych standardów praw człowieka, które zabraniają wykonywania kar cielesnych.

Ilu chorych na koronawirusa w Polsce?

Dzisiaj rano otrzymaliśmy najnowszy raport w sprawie chorych na koronawirusa w Polsce. Chorych ciągle przybywa.

Msza w internecie?

Biskup zakazał udostępniania mszy świętej w mediach społecznościowych. Wierni nie mogą korzystać z takiej opcji!

Kiedy wrócą szkoły?

Wiemy kiedy znowu zaczną funkcjonować szkoły. Jest decyzja w tej sprawie.