Widal.plŚwiatAnglia w żałobie! Nie żyje Książę Filip! Miał 99 lat

Anglia w żałobie! Nie żyje Książę Filip! Miał 99 lat

Zmarł książę Filip, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, najdłużej panującego władcy brytyjskiego. Informację o śmierci księcia Filipa przekazał oficjalny komunikat z Windsoru a potwierdził je Pałac Buckingham w oficjalnym komunikacie.. W czasach II wojny światowej Książę Filip pełnił służbę wojskową. Z Elżbietą II miał czworo dzieci, pełnił obowiązki publiczne przez 65 lat, rezygnując w 2017 roku.

Informacje o złym stanie zdrowia księcia Filipa pojawiały się w mediach już od kilku tygodni. Mąż Elżbiety II w połowie lutego trafił do prywatnego szpitala. Pałac Buckingham podkreślił, że mąż królowej pozostanie na obserwacji przez kilka kolejnych dni, mimo że stan jego zdrowia nie zagraża jego życiu. Brytyjskie media jednocześnie uspokajały, że książę czuje się już lepiej, a po placówce miał nawet poruszać się o własnych siłach.

Niestety 9 kwietnia media poinformowały o śmierci męża Królowej Elżbiety II. Mężczyzna był najdłużej żyjącym męskim członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, 10 czerwca skończyłby 100 lat.

„Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Dalsze informacje zostaną podane w odpowiednim czasie. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie.”

Kim był Książę Filip?

Książę Filip pochodził z duńskiego rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg. Był najmłodszym dzieckiem księcia Andrzeja i księżnej Alicji Battenberg. Kiedy miał półtora roku, jego rodzina była zmuszona uciec z kraju, a to z powodu przegranej wojny z Turcją.

Udali się do Francji, gdzie jej matka wkrótce wylądowała w szpitalu psychiatrycznym. Syn mocno przeżył rozłąkę z matką, a gdy podjęła leczenie, jego wychowywaniem zajął się lord Louis Mountbatten.

Filip jako dziecko kolejne lata spędził w Saint-Cloud we Francji i w szkole Paryżu. Uczęszczał do szkół w Niemczech, Anglii i Szkocji, gdzie ukończył między innymi niemiecką Schule Schloss Salem, czy Gordonstoun w Szkocji.

Filip i Królowa Elżbieta II

Filip Mountbatten był mężem Elżbiety II. Poznali się, gdy kobieta miała 13 lat. Po raz pierwszy spotkali się w 1939 roku podczas rejsu do Dartmouth. Dziewczyna zwróciła uwagę Filipa, machając i uśmiechając się do niego, gdy ten siedział na łódce odprowadzającej królewski statek. Kiedy jacht oddalał się od łodzi, nastolatka podobno płakała. 18 letni oficer marynarki zaczął słać jej listy miłosne. Następnie zostali parą.

W 1946 roku zaręczyli się w tajemnicy przed rodzicami Elżbiety, którzy wściekli się, gdy prawda wyszła na jaw. Choć próbowali zniechęcić córkę do Filipa, ostatecznie zgodzili się, by z nim była. 21 kwietnia 1947 roku odbyły się oficjalne zaręczyny Filipa i Elżbiety, a 20 listopada tego samego roku wzięli ślub. Do końca starali się być zgodnym i przykładnym małżeństwem.

Zobacz także na Widal.pl

Elon Musk testuje nową technologię! Małpa z chipem gra w ponga!

Miliarder opublikował na swoich portalach w social mediach bardzo ciekawy film. Przedstawia on działanie chipu o nazwie Neuralink N1, czyli urządzenia wszczepionego w mózg małpy, które pozwala jej na obsługę komputera bez użycia rąk. Elon Musk nie ukrywa, że od dawna próbuje stworzyć technologię na zasadzie interfejsu mózg człowieka – komputer.

Krystyna Pawłowicz w mocnych słowach o szkole wspierającej transpłciowe dziecko! Czy tego już za dużo?

Krystyna Pawłowicz w mocnych słowach o szkole wspierającej transpłciowe dziecko! Nie jest tajemnicą, że Krystyna Pawłowicz słynie jako przeciwniczka oraz obrończyni “wartości chrześcijańskich”. Kobieta nie kryje także, jakie są jej osobiste poglądy

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia! Konferencja ministra nie pozostawiła złudzeń

Przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia to efekt złej sytuacji w kraju. Po świętach możemy zaobserwować duży przyrost zachorowań co ma wpływ na funkcjonowanie służby zdrowia oraz na coraz mniejszą liczbę wolnych miejsc oraz wolnych respiratorów. Okazuje się jednak, że sytuacja nie sprzyja temu aby już teraz rząd zdecydował się na luzowanie obostrzeń.