Widal.plAndrzej DudaAndrzej Duda wygrywa w pierwszej turze! Trzaskowski tuż za jego plecami

Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze! Trzaskowski tuż za jego plecami

Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich. Tuż za nim uplasował się kandydat Koalicji Obywatelskiej- Rafał Trzaskowski. To właśnie ci kandydaci zmierzą się ze sobą 12 lipca w drugiej turze wyborów.

Wyniki exit poll zostały podano o godzinie 21, chwilę po zakończeniu ciszy wyborczej, która trwała od godziny 24 w sobotę. Na oficjalne wyniki wyborów będziemy musieli poczekać do jutra. To wtedy Państwowa Komisja Wyborcza je ogłosi.

Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze

Andrzej Duda wygrywa z wynikiem 41,8 %. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski, który zdobył 30,4% głosów. Na podium znalazł się również Szymon Hołownia, kandydat niezależny i jego 13,3%. Czwarte miejsce zajął kandydat prawicowy – Krzysztof Bosak. Poseł Konfederacji zdobył bardzo dobry wynik – 7,5%.

Reszta wyników:

Robert Biedroń: 2,9 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz 2,6 proc., Marek Jakubiak: 0,5 proc., Paweł Tanajno: 0,3 proc., Waldemar Witkowski: 0,3 proc., Stanisław Żółtek: 0,3 proc., Mirosław Piotrowski: 0,2 proc.

Druga tura odbędzie się za dwa tygodnie

Andrzej Duda wraz z Rafałem Trzaskowskim zmierzą się w drugiej turze wyborów już 12 lipca. To wtedy będziemy wybierać kolejnego prezydenta Polski. Czy Polacy postanowią zostawić przedstawiciela PiS na stanowisku głowy państwa na kolejne 5 lat, czy jednak to Rafał Trzaskowski pokrzyżuje szyki partii Jarosława Kaczyńskiego? Przekonamy się już 12 lipca.

Sondaże prezydenckie do tej pory pokazują niewielką przewagę Andrzeja Dudy. 47% do 45% na korzyść urzędującego prezydenta. Pozostaje 8% wyborców niezdecydowanych, którzy mogą zaważyć na ostatecznym wyniku.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski będą musieli powalczyć o wyborców Krzysztofa Bosaka. Możemy się spodziewać teraz obietnic wyborczych związanych z obniżaniem podatków, ponieważ kandydat Konfederacji na tym oparł swój program wyborczy.

Zobacz także:

Strażnicy miejscy zrywali plakaty wyborcze. Zostali zatrzymani przez policję

W Wałbrzychu doszło do kuriozalnej sytuacji, w której to strażnicy miejscy zrywali plakaty wyborcze konkretnego kandydata. Złamali oni tym samym zasady ciszy wyborczej. W związku z nieprzestrzeganiem prawa, zostali zatrzymani przez policję.

Cisza wyborcza przedłużona? W Słupsku był problem z otwarciem lokalu wyborczego

Czy cisza wyborcza zostanie przedłużona? W jednym z lokali wyborczych w Słupsku był bowiem problem z otwarciem na czas lokalu wyborczego. Przypominamy, że cisza wyborcza trwa do momentu zakończenia głosowania na prezydenta Polski, czyli do godziny 21:00.

Skończyła się cisza wyborcza. Czego nie można było robić?

Od północy w sobotę trwała cisza wyborcza. Polacy szykowali się do dzisiejszych wyborów prezydenckich, które trwały od godz. 7:00 do 21:00. Do końca wyborów nie można było agitować na rzecz kandydatów. Czego konkretnie nie można by ło robić?