Widal.plReligiaAkt apostazji za pieniądze?! Afera w Otwockim kościele

Akt apostazji za pieniądze?! Afera w Otwockim kościele

Akt apostazji za pieniądze? Nie jest tajemnicą, że za pieniądze można załatwić coraz więcej spraw. Natomiast chyba nikt by się nie spodziewał tego co spotkało jednego z mężczyzn.

Pan Jan udał się do kancelarii parafii Niepokalanego Serca Maryi w Otwocku. To co tam się wydarzyło postanowił opowiedzieć. Cała historia została opisana przez “Gazetę Wyborczą”.

Akt apostazji za pieniądze?

Akt apostazji za pieniądze? Do kancelarii parafii Niepokalanego Serca Maryi przyszedł pan Jan aby uzyskać akt apostazji czyli wypisać się z Kościoła.

Co więcej mężczyzna przedstawił oświadczenie następującej treści:

W pełni świadomy konsekwencji mojej decyzji, z własnej nieprzymuszonej woli oświadczam co następuje: występuję ze wspólnoty wiernych Kościoła Katolickiego i wyrzekam się wiary katolickiej. Moja dalsza fasadowa przynależność do Kościoła pozostaje w sprzeczności z jego istotą i moim sumieniem.

Dodatkowo ze względu na obowiązujące przepisy odnośnie ochrony danych osobowych, chciał aby duchowny usunął dane odnośnie jego osoby z zasobów parafialnych. Ksiądz przeczytał oświadczenie. Jednak gdy Pan Jan zapytał kiedy może przyjść ponownie aby odebrać akt, usłyszał, że gdy dokona przelewu z ofiarą. .

Najbardziej bulwersujące jest uzasadnienie jakie przedstawił duchowny odnośnie uiszczenia ofiary. Proboszcz miał stwierdzić, że, że samochód, którym będzie musiał pojechać do kurii w sprawie pana Jana, przecież nie jeździ na wodę.

Nie namawiał mnie do pozostania w kościele, nie pytał o powody. Po prostu zażądał przelewu – mówi mężczyzna w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Zachowanie duchownego nie spodobało się także kurii. Rzecznik prasowy archidiecezji warszawsko-praskiej w rozmowie z „Wyborczą” stwierdził, że

Działanie proboszcza nie ma podstaw prawnych.

Co jest przyczyna coraz większej ilości apostazji?

Zapłata za możliwość wystąpienia z Kościoła jest czymś nieprawdopodobnym. Tym bardziej, że coraz więcej decyduje się odejść od wiary, nie przez wzgląd na wiarę.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na początku 2011 roku ISKK wśród osób, które dokonały apostazji wynika, że w grupie 210 apostatów najważniejszą przyczyną formalną wystąpień z Kościoła nie jest brak wiary, lecz negatywne postrzeganie instytucji Kościoła.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Wielki sweter na ołtarzu! Wiedeńska katedra zadziwia

Wielki sweter na ołtarzu! W okresie Wielkiego Postu ołtarz główny katedry św. Szczepana w Wiedniu przykrywa ogromny, fioletowy sweter.

XV-wieczny antyk znaleziony na wyprzedaży garażowej!

XV-wieczny antyk znaleziony na wyprzedaży garażowej! Mała, porcelanowa miska kupiona za 35 dolarów na wyprzedaży w Connecticut okazała się rzadkim, XV-wiecznym chińskim arcydziełem. Jest warta od 300 do 500 tysięcy dolarów i wkrótce będzie można ją kupić na aukcji w nowojorskim oddziale Sotheby’s.

Zmiany w programie 500+! Nowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych

Na początku marca tego roku doszło do kilku zmian w słynnym programie 500 plus. Według najnowszych danych rząd chce powołać do życia urząd do spraw rodziny i demografii. Dojdzie także do zmian dla osób pełnoletnich niezdolnych do samodzielnego życia czyli osób niepełnosprawnych.